Her Bahar İlk Kez Gelir Yeniden Doğan Dünyaya.

Her Bahar İlk Kez Gelir Yeniden Doğan Dünyaya

Yeni yıl neden kutlanır, newroz neden önemlidir, bunların resmi bayramlar haline getirilmesi neden gerekli olur:

Ritüeller illa dini olacak diye bir şey yok aslında. İslam’a ters olmak zorunda değil yeni yılı kutsamak. Doğa mevsimlerin, suyun döngüleriyle kendi kendini düzenliyor. İnsanlar da bu döngülere adapte olmayı öğrenirken kültürlerini doğadaki olgulardan esinlenmişler.

Hemen bütün kültürlerde kışa giriş ve bahara geçişler kutlanır ve kutsanır. Yeni yılın başlangıcı önemlidir çünkü yeni bir yıl döngüsüne girilir, özel bir gün olduğu için, tarlaların bereketi iyi bir yıla bağlı olduğu için yıl kutsanır eğlencelerle, neşeyle ve adaklarla.

Aslında eski yıl toprağa verilir ve yeni yılda yepyeni ve tazelenmiş olarak, yeniden doğar. Geçmiş yılların yorgunlukları, kaçırılmış fırsatlar, yarım kalan işler ritüel olarak silinir çünkü ölenin yazgısı da silinir.

Şu hiç tamamlayamadığımız “new year resolution”lar da biraz bununla alakalı bence, çünkü “Bu yıl ben muhteşem, harika olacağım ve hayatımı yoluna koyacağım” diye başlayarak biraz haksızlık etmiş oluyoruz kendimize. Halbuki geçen sene de yapmadık ve yapılmamış haliyle öylece atılır zihnimizin bir köşesinde.

Yeni yılı ritüel olarak başlatmak, yıl bitene kadar yarım kalan işleri geride bırakmak için de iyidir. Resmî tatil olsa mesela doğa bayramları, mevsim geçişleri, her mevsim için var bir özel gün zaten; bunlar resmi olsa daha iyi olur, insanlar mevsimlerin olduğunu, değiştiğini hatırlar.

Böylece bir iki gün dinlenir ve geçmiş aylarda yarım kalan işleriyle ilgilenir, kapanmamış konuları kapatır, yapılamayan ziyaretleri yapar, önündeki aylarda yapacaklarına odaklanır, iyi bir mevsim ve sene için dilek tutar. Bizim böyle bayramlarımız vardı eskiden, çocukken Hıdrellez ateşlerinin üstünden atlardık. Bu kültürler her geçen gün siliniyor, kayboluyor; oysa koruyabilsek ve sürdürsek ne güzel.

Halbuki folklor araştırmaları, kültür tarihi çalışmaları neden var? Bunların arşivlenmesi ve kaydı için olmamalı salt. Bazı pratiklerin toplumun yaralarını saran, onları birleştiren yanlarını, işlevlerini alıp koruyup, uygulayarak yaşatmak gerekir. İlla Çin gibi zorla değil ama insanların keyif alıp eğleneceği güzel bayram etkinlikleriyle insanları sosyalleştirip bir araya getirmek ucuza refahı arttıran çözümlerdir aslında. Biz bu bayramların takip edilmesini ve resmi tatil olarak kurulmasını çok isteriz.

Zaten insanımız yeterince dinlenemiyor, içsel döngülerini düzenleme fırsatı bulmayı geçtim bunun nasıl yapılacağına dair bilinçli bir fikrimiz bile yok çoğu zaman. Halbuki çok basit, bahar gelince dışarı çıkacak vaktimiz olsun, ağaçlara bakabilelim, gökyüzüne bakabilelim. Gökyüzündeki bulutları güzelce izlemek bile bir kutlama sayılır.

Bir Cevap Yazın